D-drops - Prírodné riešenie nedostatku vitamínu D

Obsah: 30ml
Cena: 25€

Kvapky D-drops boli vyvinuté tak, aby ich použitie bolo jednoduché a ľahko prispôsobiteľné každému členovi rodiny. Keďže ide o tekutú formulu s kvapkadlom, možno tento výživový doplnok jednoduchým a individuálnym spôsobom dávkovať bez ohľadu na to, či ho užívajú deti alebo seniori. Vďaka prírodným citrusovým zložkám je chuť tohto prípravku už sama osebe príjemná, na druhej strane však nie príliš výrazná, a tak sa dá vmiešať aj do jedál či nápojov. Pri výrobe neboli použité žiadne umelé príchute, cukor, umelé sladidlá ani farbivá. Keďže jedným z najlepších prírodným zdrojov vitamínu D3  je lanolín, tvorí práve ten podstatnú časť prípravku. Dávkovanie tohto produktu je  ekonomické,  pretože jedna fľaša môže obsahovať až 300 dávok.* Adekvátne hladiny vitamínu D dokážu znížiť riziko chrípkových prípadov až o 90%, čím logicky môžeme ušetriť aj peniaze vynaložené na liečbu chrípky. **

* Vypočítané s ohľadom na odporúčanú dennú dávku (3 kvapky pre dospelých – 1200 MJ/deň, 1-2 kvapky deti – rovnaký počet kvapiek ako ordinovaným pediatrom v prípade Vigantolu)

** Orvosi Hetilap (Medical Weekly) - Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében, (Národný konsenzus o úlohe vitamínu D pri prevencii a liečbe ochorení), 153. évf. 2012. május, Akadémiai Kiadó, Budapest(**) zv. 153, 2012 Máj, Akadémiai Publishing House, Budapest (**)

Zloženie 1 kvapky:

95 mg Zmes triglyceridov so stredne dlhým reťazcom extrahované z kokosového oleja pre účinnú vstrebateľnosť (kokosový olej je však najbohatším a jedinečným prírodným zdrojom a obsahuje až 50% zdraviu prospešných MCT tukov).
30 mcg Vitamín D3 (cholekalciferol) – v 1kvapke 400 MJ
Prídavné látky: deionizovaná voda, prírodná pomarančová príchuť, esenciálny citrónový olej

Upozornenie!

Produkt sa musí skladovať na mieste bez prístupu slnečných lúčov!
Neužívajte v prípade, ak sa vo vašom sére vyskytuje vysoká hladina vápnika (hyperkalcémia)!
V prípade obličkových kameňov a sarkoidózy, a tiež ak užívate iný prípravok s obsahom vitamínu D, sa pred začiatkom užívania poraďte so svojím lekárom!

Na čo presne potrebujeme vitamín D?

V prvom rade na zdravé formovanie a zachovanie zdravia svojich kostí – to je vec, ktorá  každému napadne ako prvá. Avšak vďaka nedávno uskutočneným a vyzdvihovaným štúdiám sa ukázalo, že vitamín D zohráva   pre zdravé  fungovanie ľudského organizmu mimoriadne komplexnú a oveľa dôležitejšiu úlohu, než nás kedykoľvek predtým učili.  Dnes vieme už aj to, že hoci si ho naše telo za pomoci UV-B žiarenia dokáže syntetizovať, nedostatok vitamínu D sa stáva veľmi rozšíreným ochorením.

Podľa nedávnych štúdií nedostatok tohto vitamínu okrem iného blokuje správnu činnosť imunitného systému, ktorý je vitamín D na bunkovej úrovni schopný kontrolovať. Na jednej strane, keď je hladina vitamínu D v krvi optimálna, zvyšuje sa odpoveď imunitného systému na vonkajšie útoky, a tak náš obranný systém môže bojovať proti infekciám na viacerých „frontoch“ a účinnejšie nás chráni. Na druhej strane nedostatok vitamínu D zohráva výraznú úlohu pri autoimunitných chorobách, ktoré stále viac a viac komplikujú ľudské životy a ich počet má v rodinnej anamnéze stúpajúcu tendenciu. Kým vitamín D na jednej strane zvyšuje imunitnú odpoveď na patogény, na strane druhej obmedzuje útoky proti vlastným tkanivám. Štúdie dokázali, že hlavným dôvodom vzniku cukrovky, reumatoidnej artritídy, roztrúsenej sklerózy, lupusu, atď. je nedostatok vitamínu D. A čo viac, pravidelne zverejňované štúdie dosvedčujú mimoriadnu účinnosť vitamínu D aj pri autoimunitných chorobách. Podporte optimálnu činnosť svojho imunitného systému správnym dopĺňaním vitamínu D!

Ako je možné, že podľa najnovších výskumov je v našom klimatickom pásme 41% obyvateľov postihnutých nedostatkom vitamínu D, a to dokonca aj v letných mesiacoch?

Zdá sa, že netrávime dostatok času na čerstvom vzduchu. A tak „vďaka“ počasiu a nášmu životnému štýlu nie sme na severnej pologuli vystavení slnečnému žiareniu v takom rozsahu,  aký by postačoval na to, aby nám zaručil adekvátnu produkciu vitamínu D. Navyše  tieto nedostačujúce množstvá vitamínu D – vyrábané syntézou – sa od ročného obdobia k ročnému obdobiu menia. Napr. v zime sú takmer zanedbateľné. Produkcii vitamínu D bráni aj príliš časté a dlhodobé užívanie niektorých liekov (lieky na báze steroidov, protizápalové lieky či lieky znižujúce hladinu cholesterolu).  Naša schopnosť produkovať vitamín D sa  navyše s pribúdajúcim vekom zhoršuje, zatiaľ čo strava, ktorú konzumujeme, nedokáže pokryť ani  zlomok potrebnej dennej dávky tohto vitamínu.

Dôležitosť vitamínu D

Vďaka výskumom veľkej časti populácie  a rôznym spoľahlivým štúdiám uskutočneným za posledných pár rokov nadobúdame pocit, že vitamín D je akýmsi všeliekom. Podieľa sa nielen na tvorbe či udržiavaní zdravých kostí a zubov, ale rovnako znižuje aj riziko vzniku niekoľkých druhov nádorových ochorení (rakovina hrubého čreva alebo prsníka), má schopnosť chrániť pred oboma typmi diabetuu žien navyše prispieva aj k hormonálnemu zdraviu a plodnosti. Zásadný význam má aj počas tehotenstva a laktácie a dokáže poskytnúť ochranu aj pred neskôr vznikajúcimi nervovými a psychickými ochoreniami (napr.: schizofrénia, skleróza multiplex, demencia, Parkinsonova choroba, autizmus, epilepsia, Alzheimerova choroba, depresia či popôrodná depresia). Stručne povedané, dodatočný prísun vitamínu D môže vo veľkej miere prispieť k zachovaniu zdravia nášho organizmu. Na rozdiel od toho, čo nám bolo známe doteraz, predávkovanie vitamínom D vôbec nie je jednoduché, pretože príznaky predávkovania sa objavujú iba v prípade užívania extrémne vysokých dávok tohto vitamínu (10 000 MJ), a to až počas niekoľkých mesiacov.

Hoci sa dopyt nášho organizmu po vitamíne D v závislosti od veku a našej kondície mení, jeho nedostatok zvyšuje riziko ochorení v akomkoľvek prípade. V detstve je nesmierne dôležitý z hľadiska formovania kostí či normálneho fungovania svalov, v neskoršom veku môže ideálny prísun vitamínu D znižovať  riziko srdcovo-cievnych a autoimunitných ochorení, rovnako ako  rôznych zápalov. V staršom veku zabraňuje úbytku kostnej hmotypomáha aj pri zachovávaní sily svalov či mentálnej sviežosti. Počas tehotenstva, keď je výskyt nedostatku vitamínu D extrémne frekventovaný,  súčasne posilňuje nielen organizmus matky, ale aj organizmus plodu a môže tak rozhodovať aj o ďalšom zdravotnom stave dieťaťa. Pri jeho nedostatku dva a pol násobne narastá riziko infarktu myokardu a dochádza aj k zvýšeniu krvného tlaku. U obéznych ľudí je dopyt po vitamíne D vyšší ako je bežné, pričom jeho adekvátny prísun súčasne zlepšuje aj inzulínovú rezistenciu.

S ohľadom na výsledky za posledných pár rokov niekoľko zdravotníckych organizácií vrátane Národného inštitútu zdravia Hardvarskej univerzity (National Health Institute of Harvard University) presadzuje myšlienku zvýšenia súčasnej, oficiálne odporúčanej dennej dávky vitamínu D o najmenej 30-60%.

Jeho dodatočný prísun je mimoriadne dôležitý predovšetkým počas tmavých jesenných a zimných  mesiacov, v tehotenstve, pri dojčení, pre detský organizmus vo vývoji,  po menopauze  alebo v prípade problémov so vstrebávaním či  obezitou.

 

 

Maximálna hodnota (MJ) bezpečnej dennej dávky pri dlhodobom užívaní Nová odporúčaná denná dávka vitamínu D stanovená v roku 2012
0-6 mesiacov 1000 400 - 1000
7-12 mesiacov 1500 400 - 1000
1-3 roky 2500 600 - 1000
4-8 rokov 3000 600 - 1000
Dospievajúci 4000 800 - 1000
Dospelí 4000 1500 - 2000
Tehotenstvo 4000 1500 - 2000
Laktácia 4000 1500 - 2000
Obézni dospelí - 3000 - 4000

Zaujímavé fakty:

- bola dokázaná súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a depresiou

- počas zimy výskyt depresie narastá

- soláriá nie sú z hľadiska dodatočného prísunu vitamínu D vhodné, pretože z UVA lúčov, ktoré vyžarujú soláriá, si naše telo vitamín D syntetizovať nedokáže - dokáže to iba z UVB slnečných lúčov.

Použité zdroje:

Zhrnutie empirickej štúdie o účinnosti a bezpečnosti vitamínu D vo vzťahu k zdraviu kostí - Cranney A, Weiler HA, O'Donnell S, Puil L., Am J Clin Nutr. 2008 Aug;88(2):513S-519S.

http://www.hsph.harvard.edu

25-hydroxy vitamín D a riziko infarktu myokardu u mužov, Prospektívna Štúdia - Edward Giovannucci, MD, ScD; Yan Liu, MS; Bruce W. Hollis, MD, PhD; Eric B. Rimm, ScD, Arch Intern Med. 2008;168(11):1174-1180

Vitamín D reguluje steroidogenézu a produkciu inzulínu podobného rastovému faktoru viažuceho proteín-1 (IGFBP-1) v ľudských ovariálnych bunkách - Parikh G, Varadinova M, Suwandhi P, Araki T, Rosenwaks Z, Poretsky L, Seto-Young D., Horm Metab Res. 2010 Sep;42(10):754-7.

Orvosi Hetilap (Medical Weekly) - Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében, (Národný konsenzus o úlohe vitamínu D pri prevencii a liečbe ochorení), 153. évf. 2012. május, Akadémiai Kiadó, Budapest zv. 153, 2012 Máj, Akadémiai Publishing House, Budapest

D-Vitamín-ellátottság felmérése Vas megye egészséges véradói körében (Surveying Vitamín D supply among the healthy blood donors of Vas County) / Éva Virágh [et al.] In: Orvosi Hetilap. 2012. 153. évf. 41. sz., p. 1629-1637.
Odhadovaný prínos zvýšeného statusu vitamínu D pri znižovaní ekonomickej záťaže spôsobenej ochoreniami v západnej Európe - Grant WB, Cross HS, Garland CF, Gorham ED, Moan J, Peterlik M, Porojnicu AC, Reichrath J, Zittermann A., Prog Biophys Mol Biol. 2009 Feb-Apr;99(2-3)

V prípade záujmu nám napíšte

Súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov uvedených v prihlasovacom formulári za účelom vedenia databázy v zmysle zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento môj súhlas dávam slobodne a trvá až do jeho odvolania a beriem na vedomie skutočnosť, že môžem udelený súhlas kedykoľvek odvolať v písomnej forme.
Súhlasím so zasielaním informačných správ e-mailom.