Učenie Marie Mongan - Filozofia Hypnopôrodu

Techniky zamerané na nácvik uvoľnenia, relaxácie, vnorenia sa do vlastného tela a súčasného odpojenia racionálneho vnímania, ktoré dokáže spoľahlivo zastaviť orgazmus rovnako ako aj spontánny pôrodný proces.

Metóda je založená na učení anglického lekára Grantly Dick-Reada z prelomu 19. a 20. storočia, ktorý v priebehu svojej lekárskej praxe zažíval v pôrodniciach stále rovnaký scenár: rodiace ženy, ktoré do nich vtedy prichádzali, kričali od bolesti, boli vystresované, keďže nevedeli, čo ich čaká a dožadovali sa farmakologickej úľavy od bolesti. Nechávali sa uspať a bábätko z nich lekári vyberali s použitím nástrojov.

Naopak, keď bol svedkom pôrodov žien, ktoré rodili doma alebo vonku v prírode, neveril vlastným očiam. Ženy nekričali od bolesti, vyzerali uvoľnené, pokojne dýchali a v jednom momente sa nežne narodilo bábätko.

Začal sa preto zaoberať skúmaním súvislostí a výsledkom je tzv. Syndróm strachu, napätia a bolesti. Je to štúdia popisujúca, ako funguje náš mozog, ktorý vplýva na skutočnosť, či sa do nášho tela vyplavujú buď hormóny lásky a radosti, oxytocín a endorfíny alebo naopak katecholamíny a kortizol, ktoré patria do skupiny hormónov stresových. Práve tie spôsobujú v tele napätie, následne fyzickú bolesť a zlyhanie postupovania pôrodu.

HypnoPôrod teda vychádza z učenia Dick-Reada o základnom fungovaní nášho mozgu, ucelenú metódu z nej vytvorila až Američanka Marie Monganová, ktorá priniesla konkrétne techniky na prácu s naším mozgom počas tehotenstva a pôrodu.